גריל גז – מדריך קנייה – 10 טיפים לקניית גריל גז

גריל גז – כל הטיפים לקנייה

גריל גז זה עסק למקצוענים, וקניית גריל גז היא כמעט כמו קניית יחידת נופש – הסיכוי שתהיו מרוצים מהקנייה קטן.

למי שכבר קרא את המדריך והוא יוצא לחנות – קחו איתכם הדפסה של  הצ׳ק ליסט לקניית גריל גז.

בבואנו לבחור את גריל הגז אשר יתאים לצרכים שלנו, כדאי לחשוב על מספר אספקטים ושיקולים שלא בהכרח מוכרים לקונה בעיקר אם זה הגריל הראשון שלו.

Loading...
Loading...

לקוח שכבר "זרק" גריל אחד או שניים כבר מכיר היטב "על בשרו" בתרתי משמע את תוכן המאמר הבא.

חשוב שנתאים את גריל הגז שאנו רוכשים לצרכינו וגם נרכוש גריל שייספק לנו חוויה מושלמת של צלייה חווית ברבקיו ועמידות לאורך זמן.

כמו שבוחרים רכב חדש ומגדירים האם אתם צריכים רכב עירוני קטן או ג'יפ מפלצת שגורר מפרשיות כך גם בגרילים –  חשוב להגדיר מספר דברים :

  • לכמה אנשים גריל הגז מתאים, האם לזוג עם כלב או למשפחות מרובות בני דודים?
  • האם אתם ממנגלים פעם בשבוע או רק בשלושת הרגלים ויום העצמאות?
  • לאיזה מקום הגריל מיועד, גריל גז למרפסת צרה שונה מגריל לחצר או לגינה קטנה?
  • תקציב – פחות מ1000 (קטנים) בין 1000-3000 (בינוני), 3000 ומעלה (גדולים)?

עשרת הדברות לרוכש: איך קונים גריל גז בצורה חכמה?

 כלל מספר 1 – מבערים לגריל גז

כמו בכל מכונית – הכי חשוב זה המנוע, כך בגרילים, המבער הוא הלב של הגריל. אם המבערים לא עובדים בצורה תקינה, כל הגריל לא שווה כלום!

בשוק קיימים מספר סוגים ורמות של מבערים:

  1. המבער הטוב ביותר הוא מבער הנירוסטה, מבער זה עשוי כצינור מחורר. מבערים אלה לרוב, מחזיקים מעמד לאורך שנים ארוכות ומספקים אש כחולה בצורה הטובה ביותר.
  2. מבערים נוספים שקיימים בשוק אלה הם המבערים היצוקים. המבער היצוק אומנם מספק את האש בעצמה הרצויה.  אך החומר ממנו הוא עשוי מחליד מהר מאוד, שהרי אין אפשרות להגן על הברזל  מהשומן שנופל עליו או כל דבר אחר הגורם חלודה.
  3. מבערי הפח, הם אלו המצויים בגרילים פשוטים מבערים אלה אינם יעילים. רובם מחלידים תוך פחות משנה. הם מתקשים לספק את כמות האש הרצויה. ואף בד"כ מוציאים פיח ואש צהובה שהורסת את הבשר.
  4. מבערי "אינפרא אדום", בגדול המבערים האלה חזקים מדי לצלייה רגילה, הבשר במכת חום מהירה מדי לא "נצרב" כך שהנוזלים נשארים בפנים , מה שקורה הוא שהבשר מתקרמל (הסוכרים מתפרקים) הוא נעשה מאוד חום ויפה, אבל אם לא עוצרים בזמן הנכון – הבשר מתייבש, מה שכן,  הם טובים ל-10 דקות האחרונות בצליית עוף על שיפוד מסתובב בכדי לתת את ההשחמה האחרונה,לכן בגרילים איכותיים האינפרא ישמש רק במבער האחורי המיועד לשפוד המסתובב, לצלייה רגילה ומתמשכת הבשר יאבד את כל נוזליו וייצא יבש.  הדבר נכון גם לבשרים פחות עבים כמו דגים – הסכנה לייבוש גדולה – בקיצור – סוג של גרזן – לא מתאים לעבודות עדינות.

 כלל מספר 2 – מספר המבערים בגריל הגז

לגריל שלכם תרצו לפחות שני מבערים שנשלטים בנפרד – כך שאחד פתוח ואחד סגור. אבל שני מבערים זה מינימום ורק למשטח קטן – ככל שיש יותר מבערים תוכלו ליצור טמפרטורות שונות ברחבי הגריל

עם שלושה מבערים תוכלו ליצר 3 שלושה איזורי חימום – חום גבוה, (לצריבה) וחום בינוני לבישול וחום נמוך לעישון

כמובן שהמבערים חייבים להיות פרוסים היטב כך שיצרו פיזור חום שווה בגריל

על מנת שנוכל לצלות גם ב"צלייה עקיפה" ולא רק בחום ישיר, חשוב שתהיה האפשרות הזאת ע"י כפתור שליטה השולט במבער מתחת לבשר, בד"כ חשוב שהמבערים יכסו את כל שטח הצלייה של הגריל.

 כלל מספר 3 – פיזור חום על משטח הגריל

פיזור חום אחיד ויעיל הוא הסוד לבשר עסיסי וטעים. אם הפיזור החום לא נעשה בצורה טובה ואחידה, אנחנו עלולים להיתקל בבעיה הידועה שבשר הנמצא בצידו השמאלי של הגריל עדיין לא התחמם, בעוד הבשר בצידו הימני של הגריל כבר מזמן נשרף…

בעיה נוספת שקיימת בגרילים שלא תוכננו נכון היא  שכל השליש הקדמי שהגריל אינו מחמם.  למה זה קורה? כיוון שלגז יש נטייה לרוץ עד סוף המבער ולחזור -הגז בדרך כלל מצליח לחזור רק שני שליש הדרך, ולכן החלק הקדמי לא יחמם!

גם כאן כמו במבערים קיימים מספר שיטות כיצד לעשות זאת בדרך האופטימלית:

  1. בעבר היו משתמשים באבני לבה לפזר את החום, ולא. האבנים לא נותנות שום טעם! הבעיה באבנים הייתה שכל אבן הייתה מתלהטת מצד עצמה ובאותה מידה הייתה מפזרת את החום לפי כוחה. מה שהיה מוביל לחום לא אחיד, בזבוז של גז וחוסר יעילות ירידת תפוקה של 30%. דבר נוסף, אבן, סופגת שומן, אשר עלול להוביל להתפרצות להבות ושריפה מיותרת של הבשר …

2  ברזל יצוק. כידוע ברזל קולט חום, אוגר חום ובסופו של דבר גם פולט את החום. מה שעושה את הפיזור חום להרבה יותר יעיל, הרבה יותר מהיר והכי חשוב מבחינתנו הרבה יותר אחיד. זאת אומרת, אם הרשת של הרגיל אותו אנחנו רוצים לרכוש עשויה מברזל יצוק זה סימן טוב.

  1. משולשים. לאחר שעברנו את תקופת האבן אנחנו מגיעים לשיטה החדשה בה משתמשים רוב הגרילים היום. וזו כפי שבטח כבר הבנתם, שיטת המשולשים. הצורה הקונית, מלשון קונוס של המשולש קולטת בדפנות את החום ומשגרת אותו בצורה ישירה למעלה .ככל שהמשולש יותר חד וללא חורים ,פיזור החום יעשה בצורה יותר טובה ויעילה ויתרת השומן תיזל למטה.
הידעתם? בעבר כל גרילי הגז השתמשו באבנים. חברת Weber היתה הראשונה שהמציאה את טכנולוגית פיזור החום ע"י משולשים, וכיום באופן מעשי כל היצרנים אימצו אף הם את שיטת הפיזור של הרדיאנטי של Weber . שכן, על מנת שפיזור החום יהיה נכון וטוב, חשוב מאוד התכנון המדויק של המוצר בהתחשב במרחק של האש מהבשר.

 כלל מספר 4 – החומרים מהם בנוי הגריל

החומר ממנו עשוי הגריל הוא קריטי ומשמעותי, חומר טוב יבטיח אריכות ימים לגריל העומד בחוץ וגם צלייה יום יומית איכותית יותר, בגרילים איכותיים האמבטיה עשויה מנירוסטה, דבר המקנה ליחידת הבישול אריכות ימים ושנים.

גרילים איכותיים עשויים מיציקת אלומיניות או מנירוסטה

בגרילים איכותיים פחות, ככל הנראה האמבטיה תהיה עשויה מפח. דבר שכאמור עלול להביא במרוצת הזמן להחלדה מלאה של כל הגריל. ויתרה מזאת, כתוצאה מכך טעם הבשר עלול להיפגם והצלייה תצרוך הרבה יותר אנרגיה.

יציקת אלומיניום

חשוב לשים לב שיציקת האלומיניות עבה – ככל שהיא עבה יותר היא איכותית יותר – בדר״כ היצרנים נותנים אחריות של  10 ל״כל החיים״ לגוף של גריל שעשוי מיציקת האלומיניום – קיבלתם פחות – כדאי לבדוק למה

נירוסטה

אנחנו אוהבים יותר גופי נירוסטה – אבל, חשוב לדעת שיש כמה סוגים של נירוסטות שהבדלי המחיר בניהם משמעותיים– דגם 304 ודגם 430 (ודגם 316 שהוא קצת פחות פופולארי). כשמדובר בנירוסטה ככל המספר קטן יותר הנירוסטה יותר איכותית.  דגם 304 מכיל 18 אחוז כרום ו8 אחוז ניקל. דגם 430 מכיל 17 אחוז כרום ו0.12 אחוז פחמן. המשמעות היא שדגם מספר 304 עומד בטמפרטורות גבוהות יותר מחליד פחות ושומר על מראה מבריק לאורך זמן

אם גם הגוף וגם המבערים עשויים נירוסטה – זה האידאל. כאשר המבערים עשויים מנירוסטה 304,316 אל חלד הלהבות שבאות במגע עם האש משנות את צבעה של הנירוסטה אך לא פוגעת באיכותה וצורתה

טריק למקצוענים: רוצים לדעת איזה דגם נירוסטה? קחו מגנט למקרר ושימו אותו על החלק מהפנימי של הגריל, אם נדבק אזי מדובר על דגם 430 הפחות איכותי , אם לא נדבק, אזי מדובר בדגם 304 האיכותי

כלל מספר 5 – מבחן המכסה של הגריל

כלל ראשון – מכסה טוב נמדד לפי המשקל – ככל שהוא יותר כבד – יותר טוב. לרוב הטובים יש מנגנונים שמקלים על הפתיחה והסגירה

בגריל גז איכותי המכסה של הגריל, יכסה וישב טוב על החלק התחתון של הגריל, ככל שמשקלו של המכסה רב יותר כך איכותו גבוהה יותר והוא ישמור על החום בתוך הגריל טוב יותר ויחסוך לכם אנרגיה. גריל נחות המכסה יהיה מדלדל ויתנועע לכם בידיים, דבר המעיד על איכות ירודה וחסכון בחומר

צריך לשים לב! המכבה לא ״ננעל״ כדי למנוע מצב שבו יהיה פיצוץ של הגזים החמים

כלל מספר 6 – הרשתות של גריל הגז

רשתות יצוקות הם המומלצות להעברת החום בצורה המקסימלית, (עיין לעיל, פיזור חום) לרשתות נירוסטה יש יתרון נחמד שניתן לנקותם בקלות רבה. קיימות גם רשתות מסיביות מנירוסטה, המספקת גם הנאה של ניקיון וגם קליטת חום טובה! רשתות אמייל לא משמשות שום תפקיד חוץ מלהניח עליהם את הבשר. בגדול ככל שהרשת מסיבית יותר כך הצליה תהייה איכותית יותר.

 כלל מספר 7 – ניקוז שומנים

מערכת ניקוז שומנים היא דבר חיוני מאוד לשמירה על הגריל, ולמניעת תופעה לא רצויה של התפרצות להבות ושריפת הבשר. עלינו לוודא שקיימת בגריל אפשרות לרוקן את השומנים על ידי החלפת קעריות חד פעמיות. או לכל הפחות גישה נוחה לניקיון התקופתי אותו כמובן נבצע. בגריל איכותי תהיה מערכת נקוז הנשלפת לתחזוקה שוטפת של הגריל. פטנט חדש שיצא לאחרונה, שאנחנו מאוד אוהבים, הוא רשת אלכסונית שגורמת לשומן להתנקז רחוק מהמבערים.

כלל מספר 8 – מרחק מרשתות הצלייה

יש חשיבות רבה במיוחד לכך שרשת הצלייה תהיה רחוקה דייה מהמבערים אש ולא קרובה מדי לבשר. מגע ישיר בין הבשר לבינה זה מתכון לפורענות… בכל פעם שהבשר העסיסי שלכם יזיע על האש, היא תגמול לו בלטיפה חמה שתשאיר עליו סימני חריכה מפוחמים. כלל ידוע לכל מנגליסט –  אסור לצלות על אש גלויה.

לדבר זה שתי משמעויות. האחת, כאשר להבה פורצת מהמבער אסור שהיא תחרוך את הבשר! אנחנו רוצים לצלות. לא לשרוף!. הנקודה השנייה היא, שעל מנת שהאש תהיה אחידה ותתפזר היטב, עליה להיות במרחק מדויק מהרשת. לא חלילה קרובה מידיי וודאי שלא רחוקה מידיי.

המרחק האידיאלי הוא בין 8-12 ס"מ – רצוי למדוד לפני שקונים

כלל מספר 9 – BTU של גריל גז

עוצמה – אין סיכוי שבעולם שתצליחו לעשות סטייק טוב בפחות מ 15 BTU לסמ"ר – איך עושים חשבון – הBTU חלקי אורך המשטח חלקי רוחב המשטח צריך להיות גדול מ15. דוגמא מספרית  –  גריל של  54000 BTU במשטח של  65 על  44 ס"מ נותן מעל 18 BTU לסמ"ר שזה טוב

סייג 1 – יש לשים לב BTU גבוה אינו ערובה לגריל חזק יותר או טוב יותר, ישנם גרילים גרועים שמפוצצים ב BTU אבל זה לא משפיע על העוצמה – רק על צריכת הגז.

BTU גדול שלא מפוזר נכון בגריל ולא מפוזר למספר רב של מבערים אינו יעיל, אתם קונים גריל, לא רתכת! כפי שהוזכר בעניין האינפרא אדום, חום רב מדי שורף ומייבש את הבשר, זכרו! לא כל המרבה BTU מרוויח!

סייג 2 – יש גרילים בשוק שיותר מתאימים לעשיית ברביקיו (קיראו על מה ההבדל בין גריל לברביקיו במוסף המדעי שלנו)  הם בדרך כלל עם BTU לסמ"ר יותר נמוך מ15 – זה לא אומר שזה רע , זה סוג שונה של בישול שלוקח יותר זמן.

כלל מספר 10 – היצרן הפירמה והאחריות

בבחירת גריל, האלמנט המרכזי שאנחנו חייבים לקחת בחשבון זה מי היצרן ומה מידת האחריות הניתנת על המוצר. הכלל שלנו: ככל שמידת האחריות שהיצרן נותן גבוהה יותר, כך מידת ביטחונו באיכות ויעילות המוצר. יש יצרנים שבאים והולכים ומשאירים את הצרכן מחפש ומשוטט למצוא חלפים. דבר שני ולא פחות חשוב הוא שהמשווק בארץ יחזיק חלפים, בגרילי גז חלקים ושרות הם דברים נצרכים חשובים ביותר ולא כדאי לזלזל בהם, שהרי המוצר צריך להחזיק מעמד בתנאי מזג אויר קשים, במעבר בין חום לקור, בין גשם לשמש וכדו'… לכן סביר להניח שבמרוצת הזמן תזדקקו לאותם חלקי חילוף.

עוד טיפ קטן… חשוב לדעת כי קנייה של גריל מאיזה יצרן אנונימי או יבואן בלתי מורשה עשויה אולי לחסוך את אותם כמה שקלים במעמד הקניה, אך מאוחר יותר ככל הנראה תגרור שירות תיקונים יקר. או גרוע מכך, אתם עלולים בכלל לא למצוא חלקים לברבקיו שלכם ותאלצו להעמידו כאנדרטה במרפסת, שתעיד על החיסכון שעשיתם…גריל הוא מוצר שאם תקנו נכון ההנאה היום יומית תהיה לא רק ממכונת הברבקיו אלה תתפתח להובי של בישול חוויתי ולסטקייה בוטיק בבית שלכם!

גריל מומלץ צריך לתת לפחות 2-5 שנים אחריות  על מבערים – אפילו עשינו טבלת השוואה (היום הטובים יותר נותנים אפילו 25 שנה)

דרגו את המאמר – ועיזרו לקידומו בגוגל:

2,116 תגובות

הוסיפו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *