מה זה BTU ואיך זה קשור ל"שטף חום"

גז פרופאן הוא מקור החום האידיאלי לגריל. כאשר דוחסים את הגז בלחץ גבוה הוא הופך לנוזל ולכן קל לאחסן אותו במיכלים. גז הפרופאן מכיל גם יותר אנרגיה מאשר בישול בגז טבעי, כפי שנמדדביחידות תרמיות בריטיות (BTU – British Thermal Unit ) שהן למעשה כמות האנרגיה הדרושה כדי להעלות את הטמפרטורה של ק"ג אחד של מים במעלה אחת פרנהייט. רק לשם השוואה, פרפופאן מפיק פי 25. יותר חום מגז טבעי.

כל יצרני גרילי הגז אוהבים להתפאר בBTU שהגריל שלהם יכול לייצר , אך המספר יכול להיות מאוד מטעה. BTU אינו מעיד על החום שהגריל גז יכול ליצור. זה רק אומר לך כמה דלק הוא שורף, ובאופן טבעי גריל גדול יותר (או פחות יעיל) ישרוף יותר דלק. מה גם, שBTU הוא עניין מורכב עוד יותר, אפשר לצרוב סטייק כמו שצריך גם בגרילים איכותיים עם ראידנטים קרובים למבער אפילו שהBTU שלהם נמוך, אבל אני מודה שרק במותגים היותר טובים זה אפשרי.

הכלל שלנו קובע שכדי לדעת האם הגריל מסוגל לספק חום בצורה מיטבים צריך לחשב את "שטף החום" שהוא נמדד בBTU לסמ"ר, שזה סוד שאף יצרן גריל מעולם לא יגידו לכם . שטף החום המינימלי הרצוי הוא 15.

איך עושים חשבון – ה BTU חלקי אורך המשטח חלקי רוחב המשטח צריך להיות גדול מ15. דוגמא מספרית להבהרה – מנגל של 54000 במשטח של 65 ס"מ על 44 ס"מ נותן מעל 18 BTU לסמ"ר – שזה מעל 15.

חשוב לציין שגריל גז זה לא רתכת, לא רק שטף החום חשוב, אבל הוא בהחלט אחד המדדים המרכזיים להפרדה בין הגרילים הטובים יותר והטובים פחות. לחומר ממנו עשוי משטח הצליה יש משמעות ביכולת בצבירת חום. משטח עבה אוגר חום טוב יותר ויכול להוסיף עד 50 אחוז יותר עוצמה מאשר משטח דק.

לכן יש דגמים שבזכות המשטח העבה ניתן להסתפק גם בפחות BTU לסמ"ר, אבל בבישול מעט ארוך יותר.

כמובן ששיטת הבישול חשובה – גריל דורש הרבה חום לזמן קצר, ברביקיו דורש פחות חום למשך יותר ארוך ואסאדו עוד פחות חום ועוד יותר זמן

בנוסף, לשאלת רבים, מבערי אינפרא-אדום אינם משפיעים באופן ניכר על העוצמה הכללית

5 תגובות

הוסיפו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *