הנחיות בטיחות לגריל גז וגריל פחם

הנחיות בטיחות לגריל גז וגריל פחם
4.8 (95%) 4 הצבעות

כמנגליסטים שמתכוננים לפתוח את הגריל שלהם בסוף השבוע או ביום העצמאות אנחנו חובבי המנגל והגריל מפרסמים עצות בטיחות לעושים במלאכה בעת שימוש בגריל גז או פחם. הוראות אלה נכתבו בדם – בכל שנה נפגעים אנשים ופורצות שריפות גם ממנגל פחמים וגם מטיפול כושל של גריל גז

הנחיות  בטיחות גריל גז

1 – נפט נוזלי גז (LP) או פרופאן, בשימוש בגריל גז, הינם דליקים מאוד. בכל שנה כ -30 אנשים נפצעים בישראל כתוצאה משריפות גריל גז ופיצוצים. רוב השריפות ופיצוצים הללו מתרחשים כאשר המנגליסטים משתמשים בגריל שכבר לא פעיל במשך תקופה של זמן, או פשוט לאחר המילוי וחיבור מחדש של מיכל הגז של הגריל. כדי להפחית את הסיכון של שריפה או פיצוץ, בעלי הגריל צריכים באופן שיגרתי לבצע בדיקות הבטיחות הבאות:

2 – בדקו את הצינורות שמובילים למבער  במיוד בידקו חסימה של מחרקים, עכבישים, או שומן מזון. השתמשו במנקה מקטרת או חוט כדי לנקות חסימות ולדחוף אותן לחלק העיקרי של המבער.

3 – צינורות גריל בידקו שאין עיקומים, שבירות, חורים, והדלפות. ודאו שאין כיפופים חדים בצינור או צינורות שמובילים למבער – במידה וישנם סיכונים מעיו אלה אזי אסור להשתמש בגריל – הסכנה לפיצוץ היא ממשית

4 – צינורות גז יש להרחיק ככל האפשר ממגע במשטחים חמים ונוטפי שומן חם. אם אתם לא יכול להזיז את הצינורות אתם חייבים להתקין מגן חום כדי להגן עליהם.

5 – החליפו מחברים שרוטים או חתוכות, דבר שיכול לדלוף גז.

6 – בידקו דליפות גז, שימו לב להוראות היצרן, אם אתם מריחים דלק או גז או כאשר אתם מתחבר מחדש את הגריל למכל גז LP. אם אתם מזהה דליפה, יש לכבות מייד את הגז ואל תנסה להדליק את הגריל עד שהדליפה תתוקן.

7 – יש לשמור מרחק מסיגריות, גפרורים, או להבות פתוחות מגריל דולף.

8 – לעולם אל תשתמש בגריל בתוך בית. השתמשו בגריל לפחות 10 מטרים מהבית שלך או בכל בניין. אל תשתמש בגריל במוסך, מקום מקורה, חניה, מרפסת, או תחת פני השטח שיכול לעלות באש.

9 – אל תנסו לתקן את שסתום המכל או המכשיר בעצמכם. הזמינו טכנאי גז מוסמך – זה מסוכן וגורם לפיצוץ.

10 – תמיד עיקבו אחרי הוראות היצרן המלוות את הגריל.

11 – יש חובה לנקוט באמצעי זהירות בעת אחסון מיכלי גז . יש לשמור תמיד על המיכל זקוף. לעולם אל תאחסן מיכל גז חילופי מתחת או ליד הגריל או בתוך הבית. לעולם אל תאחסן או להשתמש בנוזלים דליקים, כמו בנזין, ליד הגריל.

12 – כדי למנוע תאונות בזמן הובלת מיכלי גז, צרכנים צריכים להעביר את המכל בעמדה מאובטחת, זקופה. לעולם אל תובילו מיכל מלא בתא מטען של מכונית או במכונית חמה. חום יגרום ללחץ הגז לגדול, דבר אשר עשוי לפתוח את שסתום הבטחון ולאפשר לגז לברוח.

13 – יש חובה לנקוט זהירות רבה ותמיד פעלו בהתאם להוראות יצרן בעת חיבור או ניתוק מיכלי גז.

14 – לגריל שתאריך יצורו  לאחר 1 אוקטובר 1995, נדרשים שלושה אמצעי בטיחות נוספות כדי למנוע מפגעי דליפה (נא לבדוק, אלו המלצות ולא כל מה שמסתובב בשוק עומד בתנאים): אביזר המגביל את זרימת הגז במקרה של קרע בצינור; מנגנון לכיבוי אוטומטי של הגריל; ואביזר המנוע את זרימת הגז אם החיבור בין המכל והגריל דולף. אנחנו ממליצים לשקול רכישת רק מכשירי גריל שתומכים בתכונות בטיחות אלה.

חיבור נקודת גז לבלון

שימו לב שנקודת הגז צריכה להיות קרובה ככל האפשר לגריל הגז

התקן אוסר על צינור גומי שהוא ארוך יותר מ-3 מטר, מטעמי בטיחות. הבעיה היא שלעתים בעלי מקצוע שאינם מוסמכים מוסיפים צינור באורך של 5-10 מטר, שהוא חשוף יותר לבלאי ובמקרה של תקלה בו עלול לגרום לאסון של ממש. הדרך הבטיחותית והחוקית היא להאריך את צינור הנחושת הקיים באמצעות צינור נחושת ארוך יותר עם ציפוי הגנה".

עדכון 2017 – חשוב מאוד!! לשאלת רבים – אסור לשים מכלי גז בתוך הבית ובמרפסות. אלה שעושים חיבורים פיארטים כאלה מסכנים את עצמם ואת הבניין כולו. פיצוץ של 12 ק"ג גז שווה לפיצוץ של 5 לבנות חבלה. מסוכן ומיותר. חיבור של גריל גז בבית מחייב נקודת גז ווסת. נקודה כזו תעלה לכם 300 עד 450 שקל – אבל שווה כל גרוש
יש האומרים שמותר לשים מיכלים של 5 ק"ג במרפסת – זה נכון אבל זה גם בלון קטן מדי וגם סכנה בטיחותית – עדיף להתקין נקודת גז

הנחיות בטיחות גריל פחמים

גריל פחמים הוא הגורם להרבה יותר שריפות מגריל הגז . הבעיה מספר אחת של גריל פחמים היא הדלקת הפחמים . נוזל ההצתה עלול לגרום לכל מיני בעיות ואתם באמת צריך למצוא דרך בטוחה להדליק הגחלים שלכם. מה שגורם לשריפות שיער הפנים הוא הוספת נוזל הצתה לגחלים לוחשות. נוזל הצתה הופך לגז כבד בטמפרטורה נמוכה יחסית, ולכן צריך לזכור כאשר חומר הבעירה הוא במצב נוזלי הוא בוער, כאשר הוא חומר הבעירה הוא גז או מתאדה הוא מתפוצץ ( גזים)   אנחנו ממליצים לא להשתמש בשום נוזלי בעירה לשם הדלקה של מנגל (לא דלק ולא שום דבר אחר נוזלי), זה מסוכן וקטלני. פחם מייצר פחמן חד חמצני (CO) כאשר הוא נשרף. CO הוא גז חסר צבע, ריח שיכול להצטבר לרמות רעילות בסביבה סגורה. בכל שנה כ -30 אנשים נפגעים מאדי גז CO כדי להפחית הרעלות CO אלה, יש לפעול על-פי הנחיות הבטיחות הבאות:

1 –  אסור לא לשרוף פחם בתוך בתים, כלי רכב, אוהלים, או מקומות סגורים. השימוש בפחם במקום סגור אסור גם אם יש אוורור מספיק.

2 – הפחם מייצר אדי CO עד אשר הוא כבוי לחלוטין, לכן יש אסור לערבב גחלים טריות ומשמשות. בנוסף, למניעת שריפה יש למקם מטף או מקור מים של לפחות 10 ליטר בסמוך למנגל פחמים בוער

About מקס (מומחה גריל גז) 56 Articles
מנגליסט מקצועי

46 Comments

 1. תודה מקס, אתר מצוין ומושקע. שאפו.
  אני צריך להחליף בלוני גז 5 ליטר, ונתקלתי באינטרנט ב "גז חם" שמביאים את הבלון עד הבית. מישהו שמע עליהם? מה עלי לבדוק כדי להרגיש בטוח שהמוצרים שלהם תיקניים (ותקינים)?

 2. היי מקס,
  האם לחיבור של בלון גז 5 ק"ג למנגל גז למרפסת נדרש טכנאי?
  בחברת אמישראגז אמרו לי שלא צריך.

 3. ערב טוב. אשמח לעזרה.
  לאחר שנגמר לי בלון גז 5 ק"ג החלפתי אותו בבלון מלא, לאחר שחיברתי את הווסת ופתחתי את זרימת הגז בבלון שמתי לב שהווסת נהיה מאוד קר, ממש קפוא.
  ולדעתי גם הלהבות במנגל היו מעט גדולות מהרגיל. האם זה תקין או שיש בעיה כלשהי בחיבור או בווסת. חשוב לציין שלא הרגשתי ריח של גז שדולף.

 4. היי מקס,

  רכשתי גריל גז מוויקטור תעשיות גז
  יש לי מרפסת שמש ואני עושה שימוש בבלון 5 קילו שקוף של אמישראגז שרכשתי ( כזה שמוחזק בתושבת פלסטיק והוא קל לנשיאה )
  הבחור בויקטור אמר לי שאני צריך ווסת ל 30 גרם אבל הבלון מגיע עם ווסת ל 28 גרם, בטלפון הוא אמר שיהיה בסדר כמו ישראלי טוב.. אתה יכול להסביר לי את המשמעות?
  בנוסף הוא המליץ לשים את הבלון במרחק של 2-3 מטר מהגריל, אני חייב לומר שאני שונא התעסקות עם גז אבל במקרה הזה אין לי גז בבית בכלל ( משתמש באינדוקציה ) ולכן הייתי חייב ללכת על בלון.

  לחזור לפחמים? האם גריל כמו Weber q3200 היה בחירה יותר טובה מבחינת בטיחות? איך אני יודע האם יש לי את כל המנגנונים שהמלצת שיהיו לגריל? ( אני משער שאין.. )

 5. אהלן,
  תודה רבה על המידע המקיף!

  שאלה – יש בעיה בשימוש בגינה עם בלון 48 במקום בלון 12?(כמובן עם וסת 30) יש לי שני בלוני 48 בבית, עברנו לכיריים אינדוקציה ואני רוצה להסב אותם לשימוש במנגל…

 6. היי מקס , רכשתי מנגל של חברת וובר q2200 .
  אין לי נקודת גז במרפסת ( לפי דעתי גם אי אפשר לעשות ואם כן המון כסף וטרחה).
  אני מעוניין לקנות בלון גז. על איזה גודל אתה ממליץ והאם צריך לקנות גם ווסת.??
  תודה רבה

 7. היי,
  רציתי לדעת באיזה גובה לבקש מהקבלן לשים את הנקודת גז במרפסת שמש?

  תודה,
  אורטל

 8. היי שלום
  אני רכשתי גריל גז חדש , ואני מניח אותו בחצר שלי די גדולה , אני רוצה להחליט איזה בלון כדי לי ,, ואני כן מתכנן להשתמש בתדירות גבוה , אני לא יכול לבצע קו גז חדש למיקום כי די רחוק מהבית,, מעל10 מטר ,
  ראיתי שהמחירים די גבוהים של בלוני גז ,, אני רוצה לרכוש בלון של 12 ק"ג ,,,
  האם יש הגבלה לשנת ייצור של הבלון ?
  המחירים משתוללים ויש פתאום מחיר די זול ,, ואני חושש שאולי זה בלון ישן והזמן שלו פג תוקף ,
  תודה , רזי

  • יש השוואת מחירים של בלוני גז באתר של משרד האנרגיה – ממליץ להתחיל משם

 9. היי מקס.
  רכשתי מנגל קולמן גלקסי 4 מבערים.
  2 שאלות ברשותך.

  1. שמתי לב שקיבלתי רשתות ברזל רגילות ללא ציפוי פורצלן (שהיה בדגם הקודם). האם זה עדיף או כדאי להתעקש לקבל את הדגם הקודם?

  2. מישהו נתן לי מיכל מתנה 14.4 ק"ג חדש לגמרי. האם זה מתאים לשימוש המנגל הנ"ל (יש לי מרפסת שמש) וכן האם אני צריך וסת מיוחד או מספיק וסת 30 מיליבר?

  • ללא ציפוי הרשתות יחלידו – חייב ציפוי – הרשתות היחידות שלא מחלידות ללא ציפוי הן מנירוסטה

   לגבי מיכלים במרפסת
   לפי החוק בישראל אסור לחלוטין לשים בלוני גז במרפסת – אספקת הגז היא רק דרך נקודות גז – וזה גם מה שאני ממליץ – שווה כל שקל ושווה שקט נפשי (ומונע בעיות עם שכנים רעים)

   אם כבר בלון גז אז בטוח לא של 12 ק"ג ולא יותר גדול במרפסת (רק בחצר) – 5 קילו זה הבלון הסביר – נכון שזה מבאס כשהבלון נגמר אז רצוי להחזיק שניים או לבדוק באופן תדיר

   כמו שאמרתי עדיף נקודת גז

 10. היי
  האם ניתן להפעיל גריל גז כאשר הבלון גז 12 קג נמצא בפנים? יש מקום ייעודי
  או שעדיף שיהיה בחוץ?

  • לא מכיר אפשרות לשים בלון בתוך הבית – אני לא בטוח שזה תיקני

 11. שלום מקס,
  האם כל המנגלים לגז מתוכננים לוסת 30 מיליבר או שאני יכול לשים במנגל שלי וסת 100 מיליבר? (אני רוצה להשיג עוצמת בערה טובה יותר)

  • נכון שהBTU הוא פונקציה של צריכת הגז – ניסוי מעניין אבל כדאי לבדוק עם טכנאי גז לפני

 12. מקס שלום
  שתי שאלות
  1.האם לדעתך כדאי למקם מנגל גז בסמוך לבריכה בבית פרטי או שכדאי להרחיק אותו מבריכה.
  2.האם יש מכשיר שבודק את הלחץ מהצינור גז ואם כן מה הלחץ שאמור להיות רשום במכשיר.

  • הי אבי,

   האמת שגם לי יש בריכה…. רצוי להרחיק, פיח עשן וכל מיני שיירים צפים על הבריכה וסותמים את הפילטרים
   אני מניח שיש מכשיר כזה לכל טכנאי גז – אבל אני לא עד כדי כך מומחה

 13. היי מקס יש ברשותי גריל גז שנמצא במרפסת הבית .ישנו חיבור תיקני של נקודת גז בסלון ומשם חיברתי צינור גומי תיקנילמנגל. האם יש צורך להרכיב וסת לצינור ?

  • אם מחברים את הגריל למיכל גז רב פעמי של 5 ק"ג אז חייבים להשתמש בווסת לחץ של 30 גרם.
   שימוש בווסת בלחץ גבוה יותר או ללא ווסת כלל
   יגרום להתכת קערת הגריל ולשריפת המבערים
   . כאשר מחברים את הגריל למערכת הגז הביתית אין צורך להשתמש בווסת

 14. האם חייבים להזמין טכנאי גז חדי לחבר גריל גז חדש לנקודה קיימת או שאפשר לעשות את זה עצמאית?

  • אם זה לחבר את הצינור לנקודה קיימת ( שיש לה חיבורי בטיחות) אפשרי לבד – אבל תמיד כדאי שטכנאי יראה שהכל בסדר

 15. שלום מקס קניתי מבער גז לטאבון לאחר מספר דקות שהוא עובד האש נכבת.

  • יכולות להיות הרבה סיבות
   רוח, מבער, הולכת גז בצינור, התחממות שיוצרת חסימה, לחץ גבוה מדי שמחזיר את הגז, לחץ נמוך מדי
   בקיצור – צריך לבודד את הבעיה – קצת ניסויים יעזרו

 16. היי מקס,

  רציתי לשאול היכן עדיף לשים את הגריל גז:
  1.במרפסת עם בלון גז.
  2.בחדר שרות הצמוד למטבח (בתוך הבית!!) עם נקודת גז ישירה וכדי למנוע עשן להתקין קולט אדים.

  האם תיקני ובטיחותי להחזיק גריל גז בתוך בית והאם העשן והריחות לא יפריעו וכל זה כדי למנוע החזקת בלון גז במרפסת בגלל הבטיחות בעיקר!! וגם לנוחות שיש גז ללא הגבלה?

  תודה רבה מראש.

 17. היי מקס, אני גר בקומה 3 בבניין מגורים חדש עם מרפסות, לשכן בדירת הגן יש גריל גז עם בלון גדול של בניין משותף( גובה 1.30) לבלון יש שסתום בטיחות מחובר לצינור תקני שכל המערכת יושבת בשמש ללא כיסוי כל שהו, הבלון במרחק של 5 מטר מהבניין מתחת למרפסת ולחלונות שלנו.
  האם זה תקני והאם אתה יודע להגיד לי טווח פיצוץ בערך של בלון כזה
  תודה

  • אני לא טכנאי גז – תשאל את חברת הגז שלך – אני בעקרון מכיר בלוני גז שנמצאים בשמש – אבל לא משחקים בבטיחות – תדבר עם מישהו שיבוא ויראה

 18. הי מקס,
  יש לי מנגל במרפסת המחובר לנקודת גז. עוצמת הגז חלשה מאוד והחום בגריל לא מגיע למעלות שאמור להגיע.
  בבדיקה של אמישראגז נאמר לי שככל הנראה יש משהו שחוסם את הצנרת או כיפוף כלשהו בצינור.
  הם חיברו מיכל גז לנקודה שמתחת לכיריים {שככל הנראה מובילה עד למרפסת} וראו שבאמצעות חיבור ישיר לבלון יש זרימת גז חזקה במרפסת.
  לא הצלחתי להבין מהם לאן פתאום "נעלם" הכיפוף כאשר מדובר בחיבור ישיר למיכל הרי הגז מהמיכל זרם לנקודה במרפסת באותו צינור מכופף לכאורה.
  יש לך הסבר לכך שגם אוכל להבין אותו?
  הטכנאי שלהם די "עשה טובה" עם חצאי תשובות.
  תודה וחג שמח

  • ממה שהבנתי הלחץ בנקודת הגז חלש מדי (אני מניח שהצינור בסדר – אלא אם כן יש באמת כיפוף) זו תקלה שכל טכנאי גז סביר יודע לפתור
   תזמיני אותם שוב או תיקחי אחד פרטי

 19. הללפתי מיכל גז למנגל גז, כשפתחתי את הברז הוא דלף וגם היה ריח, הם צריך להיות פקום בין המיכל לצינור הגז של המנגל

 20. שלום מקס,
  רכשתי גריל גז ואני רוצה לחבר לבלון גז
  לאחר בירור עם חברת הגז נודע לי שעלות של נקודה למנגל עולה כ 450 שח האם יש דרך לעשות זאת לא דרך חברת הגז האם זה משהו שאני יכול לעשות בעצמי?

  • לא חייבים חברת גז, אפשר טכנאי גז (מניח יש הרבה כאלה בדפי זהב ) – התקנה כזו עולה בין 400 ל700 ש"ח כולל צנרת של 4 מטר

   אני לא ממליץ לשחק עם גז ואש – לא שידוך טוב , תזמין טכנאי

 21. שלום מקס,

  האם זה בטיחותי ותיקני להחזיק בלון גז במרפסת בשביל המנגל?

  האם יש תקני בטיחות כל שהם שצריך לדעת למשל: האם יש הגבלה לגודל הבלון, או שצריך שהבלון יהי דווקא בצל וכו" ?

  • אפשר להחזיק בלון גז במרפסת (מדובר על בלון קטן, לא הגדולים שיש בבתים משותפים) רצוי שיהיה בצל ולא באיזור של האש (גם לא הצינורות)
   חייבים וסת המגביל את זרימת הגז במקרה של קרע בצינור; מנגנון לכיבוי אוטומטי של הגריל במקרה של דליפה; ואביזר המנוע את זרימת הגז אם החיבור בין המכל והגריל דולף

    • עדיף נקודת גז ולא להחזיק בלון
     אם בלון, אז 5 ק"ג זה הסטנדרט

 22. הי מקס
  חבל על הזמן איזה השקעה הבאת באתר שלך. תודה רבה קודם כל.
  קרה לי משהו מוזר- רכשתי סטרלינג 40000 מדי.אנד.אס בהרכבה עצמית. שהגיע טכנאי של פזגז לחבר אותו לגז הוא אמר שאין טרמוקפל למנגל ושאי אפשר להתקין נקודת גז אם זה המנגל.
  התקשרתי לדי.אנג.אס שטענו מצידם שלא היה ולא נברא תקן כזה במדינת ישראל למנגלים שבחוץ.
  יש לציין שהמרפסת היא מקורה עם 3 כיווני אוויר בקומה 4.
  בפזגז אומרים ש"יחזרו אליי". נראה.

  טרמוקפל זה שסתום בטיחות שעוצר את הגז במידה והאש נכבית.

  • שמע – סוגייה מעניינת

   אני לא מכיר את התקן , אבל אני יודע שלכיריים ביתיים חייבים טרמוקפל
   יש לי הרגשה ש די אנד אס צודקים ואכן התקן לא מחייב – אבל אין לי הוכחה לכך

   תעדכן – זה מאוד מעניין

   תודה!

   • אני אעדכן בהחלט, בנתיים פזגז משחקים אותה בקטע של לטרטר את הלקוח. 3 פעמים אני משיג אותם שיתנו לי תשובה(יום רביעי,חמישי וראשון), וכלום בנתיים.

 23. הי ,
  ממה שאתם כותבים, בשל מרחק מינימלי מהבית של 10 מטר , גריל גז אינו מתאים לשימוש במרפסת שמש של דירות סטנדרטיות, אלא רק בבתים פרטיים ובפנטהאוזים. האמנם כך?

  • אם יש לכם חצר – 10 מטר יתנו מרחק הגנה טוב
   עוצמת הפיצוץ של קילוגרם גפ"מ שקולה לפיצוץ 2.5 ק"ג חומר נפץ! זה 5 לבנות חבלה
   אם מדברים על הנחיות משרד האנרגיה, אז, יש להתקין את המיכלים ואביזריהם לפחות 1.2 מטר מפתחי הבית שמפלסם גבוה מקרקעית המיכלים, ולפחות 3 מטר מפתחי הבית (כולל חלונות וכניסות למרתפים ומקלטים), המצויים מתחת או במקביל למפלס קרקעית המיכלים
   לסיכום – כמה שיותר רחוק מפתחים, ואם יש לכם חצר – הכי רחוק שאפשר מהבית

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*